Нозема церана (Nosema ceranae)

нозема церана, nosema ceranaeEl Nosema ceranae - це клітинний паразит у вигляді мікроспори, що походить від Apis cerana. У 2004 році в Іспанії виявилося, що він атакує бджіл раси meliferas Apis mellifera і є джерелом захворювання іменованим Nosemosis, який атакує дорослих бджіл.

В Іспанії проаналізували більше 3000 зразків, знайшовши позитивні результати більш ніж в 90% аналізів. У 2005, серед 800 зразків, виявилося 97% позитивних результатів.

Хвороба призводить до втрати бджіл (вимирання) і, отже, до зниження виробництва меду й перги. Не виявлено симптомів проносу, як у випадку Nosema apis, але присутній очевидний симтом вимирання більшою чи меншою мірою.
Спори Nosema володіють великою стійкістю до екстремальних температур і обезводнення. У 2006 році Франція і Німеччина виявили це захворювання і підтвердили генетичні наслідки Nosema ceranae на своїх територіях:

Виявлено чотири хвороботворних агента: Nosema apis, Nosema ceranae, ізріельскій вірус гострого паралічу і кашемірскій вірус. Ці віруси відносяться до picornavirus (дрібним, одноклітинним), чий ген сформований ARN (ініціює передачу арнополімера) і характеризується неоперабельними формами (типу застуди) і продукують хвороба тільки, коли ушкоджена імунна система, наприклад, мікроспорами Nosema apis або ceranae.

Дослідники арументіруют свої висновки тим, що Nosema ceranae з'являється у всіх вивчених зразках, у тому числі, в здорових бджіл, у той час як ізраельскій вірус виявляється тільки в хворих бджіл, за свідченням Reuters Edward Holmes.  У той же час, документи, що супроводжують результати досліджень, показують, що в одному випадку з вивчених 21 здорових бджіл також був виявлений новий вірус.

З АПИ-центру в Marchamalo, дослідник Mariano Higes, підкреслює, що Nosema ceranae стовідсотково присутній у хворих бджіл, ізраїльський вірус - у 83% і Nosema apis-в 90%.

Розвиток хвороби Nosema ceranae

На його думку, те, що вірус практично не виявлено (тільки один раз) серед здорових бджіл, ще нічого не означає, тому що без Nosema ceranae, яка з'являється в 17 з 21 здорової бджоли, цей агент не виявляється. Так само, як варроа, атака якої провокує прояв всіх цих вірусів. До того ж, каже Higes, хоча вулик може бути зараз в цілому здоровий, якщо в ньому присутні Nosema ceranae, бджоли все одно гинуть протягом 6-18 місяців.

У США дуже високий статистичний показник присутності Ноземи, що змушує говорити про епідемії - 47 результатів в 51 зразку.

В Іспанії з трьох мільйонів вуликів імовірно заражено Nosema ceranae більше 50 відсотків вуликів.  У дослідницькому центрі Marchamalo стверджують, що за останні роки зникло від 30 до 35 відсотків існуючих вуликів.

 

 
Цікава стаття? Поділись нею з іншими: